Roger Scruton a kontroverzní rozhovor pro New Statesman

Roger ScrutonRoger Scruton (*1944) je Britský konzervativní filosof, který se věnuje především politické filosofii a estetice. Je autorem přibližně 50 knih – od ryze odborných po popularizační či beletristické tituly. V češtině vyšly například Zápisky z podzemí, román věnovaný československému disentu, kniha O potřebnosti národů, ve které analyzuje koncept národního státu, a studie Západ a ti druzí – Globalizace a teroristická hrozba, v níž zkoumá vztah západních společností ke zbytku světa.

V kontextu naší země jsou významné zejména jeho aktivity v době vlády komunistické strany, v rámci tzv. Jan Hus Educational Foundation, organizace založené britskými filosofy v Oxfordu pro podporu vzdělávání a filosofie v komunistickém Československu. Scruton pravidelně jezdil přednášet na bytových filosofických seminářích pořádaných českými disidenty. Z těchto zkušeností vychází také jeho výše zmíněný román. Na základě těchto aktivit byl později oceněn prezidentem Havlem Medailí za zásluhy prvního stupně a získal také čestný doktorát Masarykovy univerzity.  Jeho kontakty s Československými intelektuály neustaly ani po pádu komunistického režimu, např. v roce 1990 strávil svůj sabbatical studiem v Brně. Zkušenosti s komunistickým režimem v Československu jej učinili celoživotním kritikem krajně levicového myšlení.

Kontroverze s interview pro New Statesman

V dubnu letošního roku (2019) svolil Scruton k interview pro časopis New Statesman, pro který dříve psal sloupky o víně. Bohužel interview se ujal mladý redaktor George Eaton, který ve výsledku publikoval nikoli interview, ale slepenec z kontextu vytržených jednotlivých vět, opatřených nepřátelským komentářem. Sérii upravených citátů následně vypustil na svůj twitter. Tak jsme se mohli například v jednom z příspěvků dozvědět, že Scruton prý řekl rasistický výrok, že „Každá čínská osoba je určitou replikou té další, a to je děsivé.“

Následně se ovšem ukázalo, že Scruton řekl: „Vytvářejí roboty ze svých vlastních lidí, tím že omezují to, co smí dělat. Každá čínská osoba je určitou replikou té další, a to je děsivé.“ Je zjevné že se nejednalo o kritiku Číňanů jako národa, ale metod komunistické čínské vlády. Autor rozhovoru Eaton se na twitteru omlouval tím, že v tištěné verzi některé citáty zkrátil, aby ušetřil místo, ale online budou celé.

Ovšem i online verze rozhovoru má podobnou formu a obsahuje jen samostatné útržky bez kontextu, doplněné Eatonovým komentářem. Stejně tak problematická tudíž je celá řada dalších z kontextu vytržených tvrzení (ohledně Sorose a Orbána atd.).

Jako odborník na estetiku byl v listopadu 2018 Scruton jmenován členem vládní komise Building Better, Building Beautiful, zabývající se estetikou bydlení a propagací kvalitní architektury. Výsledkem zmanipulovaného interview bylo, že Scruton byl z tohoto neplaceného postu odvolán. Redaktor Eaton na svém instagramovém účtu zveřejnil fotografii, kde likvidaci „pravicového rasisty a homofoba“ oslavuje se šampaňským.

Zdá se, že pošpinění filosofa s konzervativním pohledem byla od počátku hlavním cílem tohoto interview. Bohužel Scruton byl tak neprozřetelný, že si z rozhovoru nepořídil vlastní nezávislou nahrávku. Redaktor Eaton samozřejmě rozhovor nahrával a v současnosti je na nej intenzivní tlak, aby zveřejnil neupravenou audio nahrávku rozhovoru, aby si čtenáři mohli udělat jasno v tom, co vlastně Scruton ve skutečnosti řekl a v jakém kontextu. Eaton na tyto požadavky však zatím nereagoval. Pouze se krátce vyjádřil, že si za rozhovorem stojí.

Scruton se posléze ke kauze vrátil v textu pro magazín The Spectator. Kde říká, že k rozhovoru přistoupil s očekáváním, že jako s bývalým autorem sloupků pro tento magazín s ním bude jednáno s respektem. To, co bylo publikováno, je však dle jeho mínění bezskrupulózně poskládaná kolekce poznámek vytržených z kontextu, tak aby jej usvědčovaly z myšlenkových zločinů a aby přesvědčily vládu, že není vhodným členem komise pro architekturu. Ke konkrétním publikovaným tvrzením například říká, že byl jedním z mála, kteří přesvědčovali Orbána, aby akceptoval přítomnost Sorosových organizací a speciálně Středoevropské univerzity na území Maďarska.

Vzhledem k úzkým vazbám na České a Slovenské intelektuály z dob spolupráce s protikomunistickým disentem se zvedly hlasy na Scrutonovu podporu i u nás. Dopis určený ministru bytové výstavby Spojeného království Jamesi Brokenshirovi sepsal Pavel Bratinka (bývalý ministr vlády ČR) a podepsali Ivan Havel (vědec, bratr V. Havla), Daniel Kroupa (filozof), Petr Pithart (senátor, bývalý premiér) a Alexandr Vondra (senátor, bývalý ministr vlády ČR).

Na kauzu u nás reagovala i celá řada medií, např. Echo24 (a zde), Info.cz, Konzervativní noviny (a zde) a další.

Příspěvek byl publikován v rubrice Obecné a jeho autorem je Filosofie.cz. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..