Robert Brandom – From German Idealism to American Pragmatism—and Back

Zveme všechny zájemce o současnou filosofii a lingvistiku na přednášku prof. Roberta Brandoma (University of Pittsburgh) nazvanou „From German Idealism to American Pragmatism—and Back“, která proběhne v pondělí 23. května 2011 od 10h00 do 11h30 v místnosti B9 na Filosofické fakultě Univerzity Hradec Králové.

Robert Brandom je v očích mnoha filosofů nejpodnětnějším americkým myslitelem současnosti, jenž přispěl k prosazení analytického či racionalistického pragmatismu jako nového paradigmatu ve filosofii mysli a jazyka. Díky Brandomově originální syntéze podnětů čerpaných nejen z klasických pragmatistů jako jsou Peirce, James a Dewey, ale také z úvah natolik rozličných myslitelů, jakými byli Hegel, Heidegger, pozdní Wittgenstein či Rorty, se „pragmatistický obrat“ stává nedílnou součástí dřívějšího „obratu k jazyku“ a postupně vytlačuje tradiční model mysli jako niterné re-prezentace skutečnosti. Ve své hradecké přednášce R. Brandom naznačí možnosti reaktualizace klasického německého idealismu (zejména Kantova a Hegelova) pro překlenutí zdánlivého rozporu mezi pragmatismem a racionalismem.

Další informace o prof. Brandomovi naleznete zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Události a jeho autorem je Filosofie.cz. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.